Zavora zajle za vitel

Z nasveti, popravili, mehaniki, rezervnimi deli...
Uporabniški avatar
Bohorc
Prispevkov: 957
Pridružen: 21 Jul 2012 13:30

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a Bohorc » 08 Feb 2014 21:27

Kakšna mora biti sintetika za vitlo :?: Sem že pred časom gledal navtične vrvi, pa nisem zasledil vzdržljivosti, freshslo je tebi kot navtiku to kaj bolj znano :?: Cena med jeklenico in sintetiko tudi ni zanemarljiva ali pač :?: Zamenjati bi bilo potrebno valjčke: ali namestiti nazaj nove valjčke, ali montirati drsno vodilo :?:
Dokler ne probam leva, je zame kralj živali - prašič!!!
Arctic Cat 700 4x4 CRUISER
Gladiator Quad Riders

Uporabniški avatar
freshslo
Prispevkov: 20
Pridružen: 06 Sep 2011 21:46
Kraj: okolica LJ
Kontakt:

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a freshslo » 09 Feb 2014 00:34

Ce gledas sintetike pri prodajalcih atv opreme je cena hitro 70+€. V kolikor pa gres k privatniku, ki ima vrvarstvo so pa cene smesno nizke. In tudi pove ti koliko katera vrv zdrzi v kg.

Trenutno imam sinteticno vrv notri, ki zdrzi 3500kg, valjcke imam enake kot prej za zico. Oz. je sinteticna vrv tako poceni, da se mi cist j.... ce valjcki niso pravi in jo bo zaradi tega treba prej menjati.

Enako kupujem vrvi za navtiko, ker je enaka vrv bistveno ceneje kot v navticni trgovini.
-CanAm Outlander 800 XT ///Airdam CVTech & STM
-Yamaha R1
-Kawasaki Ultra 300X

Uporabniški avatar
Bohorc
Prispevkov: 957
Pridružen: 21 Jul 2012 13:30

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a Bohorc » 09 Feb 2014 08:56

Ravno zaradi razlike v ceni med jeklenico in sintetiko zadeve še nisem menjal (cene gledane na straneh z ATV opremo, jeklenico sem kupil v lokalni štacuni za cca 15 €, dolžine 20 m, debelina 6mm) ;) . Ali mi lahko zaupaš, kje kupuješ to sintetiko, lahko tudi na ZS :?:
Dokler ne probam leva, je zame kralj živali - prašič!!!
Arctic Cat 700 4x4 CRUISER
Gladiator Quad Riders

Uporabniški avatar
fran
Prispevkov: 113
Pridružen: 10 Okt 2012 07:26
Kraj: Domzale
Kontakt:

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a fran » 09 Feb 2014 10:10

Fantje kolk vem, je res rešitev v sintetični vrvi, je tudi bolj prijazna za same roke. Nimam sicer izkušenj, ker pa je to tema v smislu kvelitetnega navijanja vrvi in s tem daljša življenska doba pa sprašujem koga ki ima izkušnje: ali za sintetično vrv ni potem potrebno nobene zavore? Po moje če se sprosti vrv na bobnu se potem isto grdo navije in možne so poškodbe le te zaradi vozlov, oziroma se mogoče potlej isto nerada odvije.

Uporabniški avatar
freshslo
Prispevkov: 20
Pridružen: 06 Sep 2011 21:46
Kraj: okolica LJ
Kontakt:

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a freshslo » 09 Feb 2014 10:26

@bohorc: vrvarstvo Zupan, ima tudi spletno stran, v googlu ga bos nasel...je pa iz nasega konca - Preserje pri Radomljah.
No, v atv trgovini je jeklenica vsaj enkrat drazja kot si jo ti kupil v trgovini. Ce bi jo kupil pa v navticni trgovini bi bila pa definitivno drazja kot v atv trgovini in v koncni fazi bi vedno dobil isto jeklenico :shock:

@fran: pri navijanju je isti problem, nekdo ti jo mora sponat, da se lepo navije.

Resitev bi bila edino v jermenu, ki se uporablja za povlek colnov na prikolico, zgleda pa identicno kot avtomobilski varnostni pas in se navija ena na drugo, ker je toliko siroka kot boben vitlja.
Dobi se v razlicnih kilazah od 360kg do 3500kg in sirinah. Velika prednost je togost, se nic ne raztegne ob sponanju. Sinteticna vrv se nekaj cm poda ob vitlanju.
Slika
-CanAm Outlander 800 XT ///Airdam CVTech & STM
-Yamaha R1
-Kawasaki Ultra 300X

Uporabniški avatar
Bohorc
Prispevkov: 957
Pridružen: 21 Jul 2012 13:30

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a Bohorc » 09 Feb 2014 12:08

Freshslo, hvala za informacije, sem našel vrvarstvo, ki si ga imenoval. Se strinjam, da v ATV trgovini je tudi jeklenica dražja kot v lokalnih trgovinah, v Trebnjem imajo precejšnjo izbiro jeklenic, sintetičnih vrvi pa ni v njihovem prodajnem programu, razen tistih gradbenih vrvic in vrvic za obešanje perila. Sem pa hotel sintetično vrv kupiti v BAUHUS-u na navtičnem oddelku, a ni bilo nikjer navedene vzdržljivosti, prodajalci so pa tam itak samo za luft mešat (vsaj nekateri).
Za navijanje si jaz vedno sam šponam in navijam jeklenico, bo pa v kratkem gor sintetika ;)
Dokler ne probam leva, je zame kralj živali - prašič!!!
Arctic Cat 700 4x4 CRUISER
Gladiator Quad Riders

Uporabniški avatar
Bohorc
Prispevkov: 957
Pridružen: 21 Jul 2012 13:30

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a Bohorc » 10 Feb 2014 13:27

Danes sem preklical celo Slovenijo za sintetično vrv debeline 6 mm, ki bi zdržala vsaj 1000 kg. V BAUHAUS-u na Rudniku jo imajo (fi 6 mm, pretržna sila 1200 daN, oziroma dobrih 1200 kg), stane pa 2,85 €/m, dobiš jo željeno dolžino. Pred tem sem klical v P Team, imajo 6 mm vrv z pretržno silo 3900 kg, cena 1,36 €/m, a je treba vzeti cel kolut (200 m). Pri vrvarstvu Zupan imajo vrv s pretržno silo 1500 kg, taman za na vitlo, a je debela 8 mm, cena sitnica: 0,55€/m. Naročil sem jo, koliko jo bom spravil na vitlo bomo pa videli.
Dokler ne probam leva, je zame kralj živali - prašič!!!
Arctic Cat 700 4x4 CRUISER
Gladiator Quad Riders

Uporabniški avatar
freshslo
Prispevkov: 20
Pridružen: 06 Sep 2011 21:46
Kraj: okolica LJ
Kontakt:

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a freshslo » 10 Feb 2014 16:10

8mm jo ne bos spravil cez luknjo v bobnu vitla. Razen, ce bos zacetek naredil kot se naredi pri rolah za ribolov ali jo segrel dobrih 10cm in jo raztegnil in stisnil skupaj. Glavnino ti itak potem ojacata prva dva navoja, le pazit moras potem, da se nikoli ne vitlas z popolnoma odvito, kar se tudi pri jeklanica ne priporoca.

Drugace pa hude cene :lol:

Jaz si bom dal spomladi, ko bo spet malce bolj aktualno za vozit gor jermen, se mi zdi TOP varianta. Presenecen sem bil, ko smo na prikolico vlekli 6m coln. Na vitlu sem imel eno sezono staro jeklenico 6mm in je zacela pokati, res pa je bil kar velik naklon, ker nisem hotel prikolice potopit cez kolesa. Naslednjo sezono sem dal gor jermen, ki je zdrzal za salo, letos ga bom uporabljal ze tretjo sezono brez pripomb, sonce in slana voda mu ne pride do zivega.
-CanAm Outlander 800 XT ///Airdam CVTech & STM
-Yamaha R1
-Kawasaki Ultra 300X

Uporabniški avatar
BIF
Prispevkov: 245
Pridružen: 24 Jul 2012 22:29

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a BIF » 13 Feb 2014 19:02

freshslo napisal/-a:8mm jo ne bos spravil cez luknjo v bobnu vitla. Razen, ce bos zacetek naredil kot se naredi pri rolah za ribolov ali jo segrel dobrih 10cm in jo raztegnil in stisnil skupaj. Glavnino ti itak potem ojacata prva dva navoja, le pazit moras potem, da se nikoli ne vitlas z popolnoma odvito, kar se tudi pri jeklanica ne priporoca.

Drugace pa hude cene :lol:

Jaz si bom dal spomladi, ko bo spet malce bolj aktualno za vozit gor jermen, se mi zdi TOP varianta. Presenecen sem bil, ko smo na prikolico vlekli 6m coln. Na vitlu sem imel eno sezono staro jeklenico 6mm in je zacela pokati, res pa je bil kar velik naklon, ker nisem hotel prikolice potopit cez kolesa. Naslednjo sezono sem dal gor jermen, ki je zdrzal za salo, letos ga bom uporabljal ze tretjo sezono brez pripomb, sonce in slana voda mu ne pride do zivega.
Jermen je sicer dobra verzija, ker...se ne razteguje...ima veliko moč...pa še verjetno kaj.
Ampak...ne vem koliko imate kaj izkušnje z vitlanjem....z jermenom se ni možno stransko vitlati, kar pa je velikokrat. Ne znam si predstavljat stranskega vitlanja in da se trak lepo navija na vitelj...pač razmišljam. Pri čolnu je to seveda enostavno, ker gre vedno naravnost (govorim iz izkušenj). Nisem še videl resnega off-road vitlanja z jermenom (trakom).
Osebno pa prisegam na sintetiko...še nikoli se mi ni zamotala na bobnu ali me kakorkoli drugače razočarala. Jeklenica pa je SHIT!
Te zadeve iz raznih vrvarstev sicer ne zvenijo slabo, skrbi me le razteznost. Originalna sintetika za vitle ima ničelno razteznost.
Vam pa toplo odsvetujem experimentiranja in sicer iz lastnih izkušenj. Slaba zajla in zanemarjanje te komponetnte me je stala utrganja sredi vitlanja na strmem bregu in motor je šel v božjo mater. Posledica: zadnje utrgano desno kolo...na srečo med vitlanjem nisem sedel na motorju (kar je tudi priljubljen "šport...kot, da samo vitlanje ni že dovolj velika obremenitev za vitlo) in pa da motor ni bil BRP in da se je vse skupaj dogajalo v gozdu med drevesi, sicer bi motor ostal v breznu kot trajen spomenik neumnosti. Lakl je bil priča dogodku!
Vsak naj sicer ravna po svoji vesti in prepričanju...moja šola je bila draga pa vseeno poceni (glede na celo glavo). So zadeve na motorju kjer kompromisov enostavno ne sprejemam. In ko se vam bo motor valil v globino in boste gledali kako vsak obrat pomeni 1.000 EUR-ov, se vam zna še kako kolcati po originalni sintetični zajli za katero bi dali pred 5 minutami 200 EUR-ov...če bi bilo možno čas zavrteti nazaj.
Vzemite to kot toplo priporočilo na podlagi lastnih izkušenj (žal)...odločite pa sami!
http://www.goeasttour.com/

Uporabniški avatar
freshslo
Prispevkov: 20
Pridružen: 06 Sep 2011 21:46
Kraj: okolica LJ
Kontakt:

Re: Zavora zajle za vitel

OdgovorNapisal/-a freshslo » 13 Feb 2014 22:31

Ha! Kaj vse clovek ne pomisli! To je pa res glede jermena in bocnega navijanja, ce se pa jermen podolgem prepogne pa postane zanic. Bo zgleda kar sinteticna vrv ostala navita, se dobro, da kdo drug namesto mene razmislja. Saj trenutno se smejem, ko razmisljam kaj bi se z jermenom nategnil. V blatu bi pa le butasto nekaj casa gledal v jermen.
-CanAm Outlander 800 XT ///Airdam CVTech & STM
-Yamaha R1
-Kawasaki Ultra 300X


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti